FOTOGRAFIE                              ALBUM  
 
                 O PROJEKCIE                     TOMASZ MACHCIŃSKITomasz Machciński – ur. w 1942 roku w Górkach w Puszczy Kampinoskiej, fotograf, performer, twórca filmów wideo, z zawodu mechanik precyzyjny.

Mieszka i pracuje w Kaliszu. Od 1966 roku realizuje swój życiowy projekt, zbiór, obejmujący obecnie ponad dwadzieścia dwa tysiące fotograficznych autoportretów. Od 2006 roku nagrywa performanse dokamerowe, będące rejestracją improwizowanych utworów wokalnych.

Jego credo artystyczne brzmi: „Nie stosuję peruk, trików, natomiast wykorzystuję wszystko, co dzieje się z moim organizmem, jak: odrastanie włosów, ubytek zębów, choroby, starzenie się itp. Dzieło sztuki to ja, Tomasz Machciński. Sam stworzyłem dzieło jedyne, niepowtarzalne w świecie. Opisałem swoje życie w fotografii, literaturze, pracy w rzeźbie, filmie i mojej muzyce”.

Jego fotografie i filmy były pokazywane m.in. w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, BWA w Kaliszu, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Śląskim w Katowicach, na festiwalu Les Rencontres de la Photographie w Arles oraz w Whitechapel w Londynie. W 2018 roku został laureatem Nagrody Głównej w Konkursie Art Absolument na Outsider Art Fair w Paryżu. Fotografie Machcińskiego znajdują się w dwóch publicznych kolekcjach – w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie.

W 2018 roku została powołana fundacja jego imieniem działająca w Warszawie.